Róka Sándor könyvei
Róka Sándor (Tiszalök, 1958. március 18.) országos hírű matematikatanár, számos játékos, gondolkodtató feladatgyűjtemény szerzője, szakkörök, versenyek kezdeményezője, folyóirat-szerkesztő (Abacus matematikai lapok 10-14 éveseknek, 1994-1998). A matematikai tehetséggondozásért több díjjal – Beke Manó-emlékdíj, 1998; Ericsson-díj, 1999; Graphisoft Díj, 2006; Rátz Tanár Úr Életműdíj, 2012; Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért Díj, 2013 – is kitüntették.
Egy rejtvény megoldása mindig jóleső örömmel tölti el a rejtvényfejtőt. A számok világa pedig érdekes világ. Ebben a könyvben sokféle számrejtvényt találunk. A rejtvények megfejtéséhez ügyesség, ötletesség, és gyakran kitartás is kell. A feladványokat a 10-14 éves korosztályba tartozó diákoknak válogattuk; olyanok a rejtvények, amelyeket már ők is meg tudnak oldani.
Ez a 2000 feladatos gyűjtemény az ún. elemi – a matematikai analízis eszközrendszerétől független – matematika problémáit tartalmazza. Nélkülözhetetlen kelléke a matematikatanárok eszköztárának.
Közel 600 jobbnál jobb feladat várja e könyvben a gondolkodni szerető gyerekeket. Róka Sándor a 10–14 éveseknek szóló Abacus c. matematikai lapok alapítója, és éveken át szerkesztője. Szakkört vezet gyerekeknek, és a szakköri munkához kapcsolódóan már több könyve megjelent.
Logi-kaland vagy Logika-land, vagyis a Kalandozás Logika Országában minden korosztály számára jó szórakozás, agytorna és készülődés, hogy élesben is jól vágjon az agyunk.
Róka Sándor könyvét azoknak ajánljuk, akik keresik a szellemi kihívásokat, rajonganak a rejtvényekért, és akik szeretik átélni a megoldás megtalálása fölött érzett örömöt – amely akkor igazán édes, ha az odavezető út nem mindig sétagalopp.
Erdős Pál feladatai különlegesek, szokatlanok, jó rajtuk gondolkodni, és a megoldásaik lenyűgözők. Akadnak köztük olyanok, amelyekre a bizonyítást évekig keresték, noha meglepően rövid és világos az indoklásuk. Némelyiknek a megoldása pedig szinte reménytelen a hétköznapi halandóknak, ahhoz szerencsés csillagállás és Erdőshöz hasonló varázslók kellenek.
A Föld nagysága, a nagy Fermat-sejtés, a gráfelmélet születése, az éles eszű Dido és a kör négyszögesítése – jobbnál jobb témák a könyvből, amelyből világosan kiderül, hogy a matematika nem szabálygyűjtemény, hanem a gondolkodás iskolája.