A munkafüzetben található 40 feladatsor segítségével – melyek mindegyike 13+1, összesen 560 elgondolkoztató kérdést tartalmaz – hatékonyan fejleszthetjük beszédkészségünket, bővíthetjük szókincsünket.
Amikor valakivel beszélünk (vagy az írását olvassuk), rövid időn belül kiderül számunkra, beszélgetőtársunk szegényes szókinccsel, kicsit elnagyoltan fejezi-e ki magát, vagy színesen, választékosan, pontosan fogalmazza meg mondandóját.
Mindnyájunknak törekednünk kell arra, hogy a magyar nyelv igen gazdag szókészletéből mindig a mondanivalónkat legjobban, legpontosabban kifejező szavakat válasszuk. Ahhoz, hogy ezt könnyedén megtehessük, szókincsünket folyamatosan bővítenünk, beszédkészségünket pedig „edzenünk” kell. A szókincs bővítését fiatal korban, akár már az óvodában el kell kezdeni, hogy aztán az iskolában, sőt felnőtt fejjel se hagyjuk abba. Ehhez a szép kihíváshoz jelent segédeszközt a Magyar szókincsteszt munkafüzet. A benne található 40 feladatsor segítségével – melyek mindegyikében 13+1, összesen 560 elgondolkoztató kérdés található – hatékonyan fejleszthetjük beszédkészségünket, bővíthetjük szókincsünket. A feladatsorokban szereplő kérdések legtöbbje a közszókincsre vonatkozik, de akadnak a tájszavakkal, valamint a régi és az idegen szavakkal kapcsolatos kérdések is. Néhány feladatsor pedig egy-egy meghatározott témakör szókincséből merít, azaz például a szabadidős tevékenységek, az állatok kicsinyeinek a neve, a zöldségek és gyümölcsök, a földrajz vagy a történelem jellegzetes szavait gyakoroltatja.
A válaszok egyértelműsítéséhez és a feleletek megkönnyítéséhez minden keresett szónak megadtuk egy betűjét. A feladatsorokat öt nehézségi szintbe soroltuk be aszerint, hogy a bennük lévő szavak milyen gyakoriak a mindennapi nyelvhasználatban. A munkafüzet végén megtalálhatók a helyes válaszok. A növekvő nehézségi szintű feladatok hasznos segítséget nyújtanak a diákok szókincsének bővítéséhez és az anyanyelvi kompetencia hatékony fejlesztéséhez.