Leírás
Bár a privacy – magánélet – szó nem jelenik meg az Egyesült Államok alkotmányában, az amerikaiak legtöbbje hisz abban, hogy a magánéletüket nemcsak jogi védelemben kell részesíteni, hanem annak tiszteletben tartása alapvető jelentőségű az életük és az ország demokratikus rendszere szempontjából. A magánélet tiszteletben tartása absztrakt fogalom, amit nehéz meghatározni, mégis ezt tekintjük az egyik legalapvetőbb és leginkább vágyott jogunknak. De valóban az? Mennyire vagyunk védettek? És tulajdonképpen mitől kell megvédeni minket?
Nagy jelentőségű ügyek, fontos bírósági döntések ismertetésével, emberi történetek izgalmas elbeszélésével Ellen Alderman és Caroline Kennedy közérthető és élvezetes formában mutatja be ezt a napjainkban egyre fontosabbá váló kérdést. A szerzők jóvoltából megismerhetjük, hogyan találkozik a jog mindennapi tapasztalatainkkal.
A Magánéletünk védelmében hat nagyobb területtel foglalkozik, bemutatva, hogyan érinti magánéletünket a nyomozó hatóságok eljárása, a sajtó tevékenysége, más személyek kíváncsisága, munkahelyi főnökeink ellenőrzése, az információs forradalom.
Megtagadhatjuk az engedelmességet, ha egy rendőr meg akarja nézni a táskánk tartalmát? Tehetünk valamit az ellen, hogy a számítógépes adatbankok egyre több és több információt tartalmaznak rólunk? Lefilmezhetik-e a tévések életünk szívszorító pillanatait az otthonunkban? Joga van-e a főnökünknek tudni, hogy az azonos neműekhez vonzódunk, hogy dohányzunk, vagy hogy a kollégánkkal randevúzunk? Ki jogosult meghozni helyettünk az élettel és a halállal kapcsolatos döntéseket, ha mi már nem vagyunk képesek erre? Ezekre a kérdésekre a válasz minden esetben érinti a magánéletünk tiszteletben tartásához való alapvető jogunkat.
Olyan társadalomban élünk, amelyben sok szó esik a magánszféráról, amelyben gyakran félreértelmezik a köz- és a magánérdeket, amelyben sok veszély fenyegeti személyes titkainkat. Ez a könyv érvanyagokkal szolgál a vitákhoz, segít tisztázni a félreértéseket, elénk tárja a valós világot, és bemutatja, hogyan befolyásolja mindennapjainkat magánéletünk jogi védelme.
A könyv szerzői mindketten ügyvédek, a Columbia Egyetem Jogi Karán találkoztak. Első közös könyvük, a sok sikert megért In Our Defense (magyarul megjelent: A nép nevében. Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, 1993. szintén dr. Oros Paulina kitűnő fordításában).
Az amerikai és a magyar jogrendszer sok szempontból különbözik egymástól. Más hagyományok alakították, más szabályok alkotják. De az átlagember számára a magánéletének megsértése, az illetéktelen behatolás a személyes szférájába ugyanazt jelenti. Ez a könyv nemcsak a jogászok számára nyújt hasznos szakmai ismereteket, hanem a laikusoknak is érdekes, tanulságos olvasmány.
Eötvös József Könyvkiadó, 2004.
Írta: Ellen Alderman – Caroline Kennedy
Fordította: dr. Oros Paulina
Paraméterek
Szerző | Alderman, Ellen – Kennedy, Caroline |
Cím | Magánéletünk védelmében |
Kiadó | Eötvös József Könyvkiadó |
Kiadás éve | 2004 |
Terjedelem | 344 oldal |
Formátum | B/5, ragasztókötött |
ISBN | 963 9316 87 3 |
Tartalom
A szerzők megjegyzése
Bevezető
Nyomozzák az életünket
Testi motozás: Joan W. kontra Chicago városa
Kábítószerezés: New York népe kontra Hollman
Iskolai kutatás: New Jersey kontra T. L. O.
Rendelkezünk-e a testünkkel?
Fogamzásgátlás és abortusz: Griswoldtól Caseyig
Lefagyasztott embriók: Davis kontra Davis
Kikényszerített császármetszés: In re A. C.
A halálhoz való jog: Quill kontra Koppel
A magánélet tiszteletben tartása egy másik alkotmányos jog: Doe kontra New York városa
Sajtóhír lettünk
Jogunk van ahhoz, hogy békén hagyjanak
Nyilvánosságra került örökbefogadás: Hall kontra Post
Filmre vett halál: Miller kontra NBC
Úszó disznó: Braun kontra Flynt
Címlapfotó: Arrington kontra The New York Times
Mindenhol kukkolnak
Pornókazetták: Cooper kontra Anderson
Peepshow: McCall kontra Sherwood Fogadó
Ellenőriz a munkahelyünk
Pszichológiai tesztek: Soroka kontra Dayton Hudson Társaság
Életmódvizsgálat: Shahar kontra Bowers
Megfigyelés: Shoars kontra Epson America
Lehetnek még titkaink?
Lábjegyzetek
Irodalom