Kézművesség
A bőrművesség CD-ROM az értékközvetítést vállalja fel azzal, hogy a bőrművesek számára azon tudás legjavát adja, amellyel képesek lehetnek átlátni és megérteni a bőrmunka fejlődés- és technikatörténeti, szakmai, esztétikai vonatkozásait.
Zentai Tünde könyvét kézbe véve ritka élményben lesz része az olvasónak, hiszen a népművészet egyik legfontosabb ágával ismerkedhet, amely mindmáig nem került a kutatás előterébe. A magyar és az európai kultúra páratlan értékű faragott, festett díszbútorai jelennek meg benne, gazdag műelemzéssel, a népi lakáskultúra és az asztalos kézműipar történetébe ágyazva.
A reprezentatív könyv – többek között – vizsgálja a liturgia és a művészet kapcsolatát, a szimbólumok jelentőségét a szent művészetben, a szakrális építészetet, a templomépítészet rövid áttekintését is adja, szól a reneszánsz és a barokk templomépítészetről, a klasszicizmus koráról, a romantikus építészetről, a historizmus építészetéről, a 20. század építészeti törekvéseiről.
A bőrdíszműves szakrajz tantárgy feladata kettős. Képessé kell válnunk arra, hogy a vizuális nyelv eszközeivel ki tudjuk fejezni technológiai elképzeléseinket. Rutinszerűen kell vázlatokat készíteni bőrdíszműves tárgyakról, alkatrészekről, azok illesztéseiről, a megmunkálási helyekről. A tananyag gerincét azonban a gyártmányok alkatrészeinek pontos megszerkesztése képezi, vagy az ennek megfelelő mintavágás – a minták gyakorlati elkészítése.
A bőrtárgykészítő különböző használati tárgyakat és öltözködési kellékeket állít elő állati bőrből vagy műbőrből, textíliából (pl. pénztárcák, levéltárcák, tokok, mappák, övek, táskák, kazetták, bőröndök). A termékeket mintadarabok felhasználásával, rajzok és utasítások alapján készíti el. Az elkészítés mellett a javítás is feladatai közé tartozik.
A bőrtárgykészítő különböző használati tárgyakat és öltözködési kellékeket állít elő állati bőrből vagy műbőrből, textíliából (pl. pénztárcák, levéltárcák, tokok, mappák, övek, táskák, kazetták, bőröndök). A termékeket mintadarabok felhasználásával, rajzok és utasítások alapján készíti el. Az elkészítés mellett a javítás is feladatai közé tartozik.
A tankönyv a Bőrtárgykészítő szakképesítéshez készült, elsősorban a speciális szakiskolák számára, a tanulásban akadályozott tanulóknak adaptált központi program alapján. Összhangban van a nevezett szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményeivel. Természetesen jól alkalmazható a szakiskolákban is.
A könyv azzal a szándékkal született, hogy segédanyagot nyújtson a magyar szövőkultúra eddig kevéssé publikált területe iránt érdeklődők számára. Kiadványunkat haszonnal forgathatják a szövéssel ismerkedők, a szakmában már jobban elmélyedők, szakoktatók és az alkotók is.
A kötet lépésről lépésre bemutatja az alapvető famegmunkálási technikákat a fűrészeléstől, a fakötéseken át a felületkezelésig, és még az olyan speciális famegmunkáló módszereket is tárgyalja, mint a furnérozás, fafaragás és faesztergálás.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék a népi fazekasságban használatos legfontosabb formákat, motívumokat és azok alkalmazási lehetőségeit. A könyv bemutatja a kivitelezési- és műhelyrajz készítésének az alapjait, egyezményes jeleit. Megismertet a Kárpát-medencében használatos díszítőtechnikákkal és azok alkalmazásával. A díszítőmotívumok megrajzolására különböző technikákat ismerhet meg az olvasó a kiadványban.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék a népi fazekasság technológiai folyamatait, műveleteit és azok alkalmazási lehetőségeit. A könyv bemutatja a korongozás eszközeit és műveleteit. Megismertet az alapvető díszítési technikákkal, módszerekkel és azok alkalmazásával. Bemutatja az égetési és mázazási folyamatokat.
Növényekkel festeni igen sokoldalú tevékenység, munkaigényes, ám megunhatatlan, folytonos tapasztalatszerzés. Élő anyaggal dolgozunk, előre nem kiszámítható körülmények is befolyásolják az elért színárnyalatokat. Sokféle módszer, eljárás létezik, idővel ki-ki megtalálja a neki leginkább megfelelőt. A növények festőképességét a mindennapi élet számos területén felhasználhatjuk. Ebben a könyvben kifejezetten fonalak és textíliák színezéséhez nyújtunk segítséget.
A Hagyományok Háza Mesterség-Hagyomány CD-ROM-sorozatának második darabja ismét a kézművesség egy eddig feldolgozatlan területét mutatja be, a gyékény, szalma, csuhé megmunkálását.
A tankönyv célja, hogy a szakmát tanuló fiatalok megismerjék – bútortörténeti alapokra helyezve – a fonott bútorok népi kultúrában betöltött szerepét.
Egy állat vagy emberalak hajtogatása gyékényből annyi ideig tart, mint egy dal eléneklése. Alig kezdünk bele, máris vége van. Néhány perc, és valami megszületik a kezünkben. Egyszerűnek néz ki a munka, de elvont gondolkodást igényel, a fonás szabályainak ismeretét. Ezért tizenkét éves kortól fiataloknak, illetve felnőtteknek ajánljuk.
Könyvünkben a gyöngy sokféle alkalmazását korszakonként, egységes szempontok szerint ismertetjük. Érintjük a jellemző gyöngyféléket, a folyamatosan bővülő beszerzési forrásokat, valamint az egyes technikai sajátosságokat. Foglalkozunk a jellemző gyöngyfelhasználási módokkal: az önálló gyöngyékszerekkel, továbbá a ruházathoz szorosan kapcsolódó gyöngyös díszítőelemekkel.
A kezdők és haladók számára is nélkülözhetetlen kézikönyv szakszerű választ ad a gyöngyfűzés során felmerülő valamennyi lényeges kérdésre és problémára. Gyöngyfűzés, dróthajlítás vagy gyöngyszövés – az ékszerkészítés minden egyes fázisában képek, ábrák és szemléletes magyarázatok segítenek lépésről lépésre.
Dr. Illés Károlyné Kárpát-medencei hímzésanyagunk egészét az olvasó elé tárja. Az egységes koncepció mentén szerkesztett, áttekinthető, könnyen követhető kiadvány tankönyvként széles körben használható, hiszen segítséget nyújt a kézműves szakiskolákban a tájegységek hímzéskultúrájának elsajátításához, de nagy haszonnal forgathatja a szakkörvezető is, hiszen új ötleteket kaphat belőle, és nem utolsósorban minőségi útmutatást.
A könyv szerzője azt járja körül, mi teszi praktikussá, ill. kellemessé a mindennapi életben használatos kerámiatárgyakat. Mindegyik edénytípusra három fajta készítési technikát mutat be: korongozás, felrakás és lapból építés.