Népi játékok
Beke Mari és a sok, a könyvben szereplő 6-14 éves gyerek mind azt szeretné, hogy te is csatlakozz hozzájuk, és fedezd fel, milyen fantasztikus dolog a két kezünkkel alkotni, hiszen már az is játék! Kalandra fel!
A kötetben azok a játékok kerülnek kiadásra, amelyeket a szerző elsősorban Borsod megyében, a Bükkalján található szülőfalujában, Sály községben és a hozzá közeli helységekben jegyzett le a felnőttek élő népdalkincse mellett.
A könyv a Galga mente hagyományos népi játékaiból készült játékfűzéseket tartalmaz. A kötet anyaga egyaránt használható az óvodai, az alsó tagozatos és a művészeti iskolai oktató-nevelő munka során.
A népzene és a néptánc alapvető összetevői a néphagyományoknak, nem hiányozhatnak tehát az óvodai nevelésből sem. Az óvodai zenei nevelés hasznos kiegészítője lehet az élő zenés gyerektáncház. A CD-melléklet anyagát Szerényi Béla állította össze.
A hagyományokban gazdag, sokarcú Rábaköznek azokat a vonásait szeretné felvillantani ez a több mint 400 dalt tartalmazó gyűjtemény, melyeket dalolása közben mutat. Mert dalolt, és ma is dalol ez a vidék. S ha ezt a részét elvennék életéből, csonkán állna előttünk.
Kötetünk egy négykötetes sorozat első darabja, amelyben a teljes anyagra vonatkozó elméleti rész és az erdélyi-moldvai magyar népi játékközlések kaptak helyet.
Kötetünk egy négykötetes sorozat második darabja, amelyben a dunántúli játékközlések kaptak helyet. A címválasztás a szándékot mutatja, azt a célt fogalmazza meg, amiért a könyv készült.
Kötetünk egy négykötetes sorozat harmadik darabja, amelyben az északi játékközlések kaptak helyet. A címválasztás a szándékot mutatja, azt a célt fogalmazza meg, amiért a könyv készült.
A gyermek életében a játék alapoz meg minden további, fontos tevékenységet. Az énekes-mozgásos játékokban ott van az összes olyan tudás, ami később, felnőttként majd a táncoláshoz kell.
A DVD szerkesztőinek, szerzőinek célja az volt, hogy olyan példákat, technikákat, ornamentikákat, játékokat mutassunk be, melyek a magyar paraszti hagyományokban gyökereznek, természetes anyagokból készülnek, használhatóak és gyermekeink számára ma is örömet nyújt elkészítésük.
A Kisalföld gyermekjáték-dalai, mondókái csecsemőkortól serdülőkorig végigkísérik a gyermek életét, annak minden mozzanatát.
Kriston Vízi József a huszadik század elejének legfontosabb néprajzi játéktanulmányaiból (gyűjtésekből!) válogatott azzal a nem titkolt szándékkal, hogy ne csupán történeti értékű, tudományos forrásmunkákat bányásszon elő, hanem ihlető olvasmányt és példatárat is kínáljon a mai olvasó – szülő, pedagógus stb. – számára.
Lázár Katalin könyve két részből áll. Az első részben a népi játék fogalmával, a játékok rendszerezésével foglalkozik, és kitér a játéktípusokra is. A második rész a Játékközlés. Ebben a részben a fent felsorolt játékokból kapunk bőséges választékot játéktípusokra bontva.
Az olvasó megismerkedhet a gyékény, csuhé, szalma, vessző, gyapjú, agyag, bőr, gyöngy, rongy megmunkálási lehetőségeivel, ötleteket kaphat az ünnepi készülődéshez, a szabadban való játékhoz (sportjátékok, sárkánykészítés stb.).
A Népi mondókák című könyvben a gazdag és változatos magyar gyermekfolklór legjellemzőbb és legkedveltebb „hagyományos” darabjait válogattuk össze, tematikus fejezetekbe csoportosítva. A kiadvány a csecsemőkortól a kisiskoláskorig használható a gyermekek nevelésében.
A sorozat IV. kötete 32 játékfűzést tartalmaz az eddigiekben megszokott módon, azaz a játékok és mondókák szövegét, az énekek kottáit, amik alapján ezek betaníthatók, játszhatók a gyermekek számára.
Ebben a kis könyvben egybegyűjtöttük a magyar népi énekes játékok minden fajtáját. Forrásunk volt a Kiss Áron szerkesztette Magyar Gyermekjáték Gyűjtemény (1891) és a Kodály–Bartók-féle új magyar népdalgyűjtés. Arra törekedtünk, hogy felvegyünk minden szép gyermekdalt és játékot – és hogy ezt a válogatott anyagot rendezett alakban adjuk közre.
A játéktár minden egyes darabját a szerző-közreadó pedagógiai vonatkozású megjegyzései gazdagítják, így a játékgyűjtemény a néptánc- és óvodapedagógusok mellett a tanítók, valamint a térség helyi hagyományai iránt érdeklődők figyelmére is számíthat. (CD-melléklettel)
Az olvasó egy hiánypótló kötetet tart a kezében, hiszen a magyar táncházmozgalom bölcsőjének tekintett mezőségi település, Szék játékairól eddig mit sem tudtunk. Most egy több évtizednyi kutató és feldolgozó munka, egy szisztematikus gyűjtés tartalmas anyaga került kiadásra, fogalmazhatunk úgy is, hogy közkincs lett. (digitális kiegészítő hanganyaggal)