Kézikönyvek
Elvehetik-e a robotok a munkánkat? Öntudatra ébredhet-e egy gép? Betölthetjük-e a tudatunkat egy számítógépbe? Nyakunkon a robotapokalipszis? Byron Reese a jövőnket talán leginkább meghatározó kérdéseket, a mesterséges intelligencia fejlődését és a robotok térnyerésének várható hatásait vizsgálja. A technológiai vívmányokat középpontba állító történelmi áttekintés mellett filozófiai szempontokat is érint, és korunk különböző elgondolásait bemutatva számos lehetséges forgatókönyvet vázol fel a jövőnkről.
Az elmúlt években az R-program vált a társadalomtudományi elemzések elsődleges platformjává. Vonzerejét többek között annak is köszönheti, hogy más bevett adatelemző programokkal ellentétben ingyenesen elérhető. Bene Márton könyve az R-programban végzett adatelemzés mikéntjével ismerteti meg az olvasót az alapszintű leíró elemzésektől az összetett többváltozós elemzésekig, példák sokaságával segítve a megértést.
Hosszan sorolhatók a különböző mesterséges intelligencia alapú rendszerek és szolgáltatások jellemzői, amiben az elmúlt időszakban nincs hiány: sőt inkább egymásra licitáló túlkínálatot érzékelhetünk minden ágazatban. Egy dologban azonban mindenki egyetért: a társadalomnak felelős mesterségesintelligencia-rendszerekre van szüksége. Ehhez a felelősséghez nem kétbites válaszok, hanem egy komplex problémakör megértésére van szükség.
Ezen könyvecske a teljesség igénye nélkül íródott, és célja azon olvasók kíváncsiságának kielégítése, akik szeretnének kicsit betekinteni a manapság annyira felkapott mesterséges intelligencia alapvető céljaiba, történetébe, de főleg működésébe, azaz szeretnének benézni a motorháztető alá.
Kötetünkben a holdvilág a hűvös, színtelen tudományos gondolkodásmódot, a napvilág pedig a gondolatok eredeti forrásának színgazdagságát, melegségét és fényét jelképezi. Külön figyelmet érdemel e tekintetben a digitális technika és a mesterséges intelligencia, mivel a műszaki innováció területén gyakran eltorzult formában jelenik meg mindaz, aminek valójában a szellemi fejlődést kellene szolgálnia.
Az AI itt dörömböl a jelen kapuján, hogy a jövőbe vigyen. Szinte naponta beszélünk róla, pedig a legtöbben még kevésbé ismerjük. Beengedjük, vagy zárjuk ki az életünkből? Féljünk tőle, vagy bizalommal barátkozzunk vele? Tartsuk távol magunkat tőle, vagy használjuk ki a határtalan lehetőségeit?
A magyar tankönyvpiacon elsőként ismertetünk lépésről lépésre a nemzetközi társadalomtudományban használatos olyan kvantitatív szövegelemzési eljárásokat, mint a névelem-felismerés, a véleményelemzés, a topikmodellezés, illetve a szövegek felügyelt tanulásra épülő osztályozása. A módszereink bemutatására szolgáló elemzéseket az egyik leggyakrabban használt programnyelv, az R segítségével végeztük el. A kötet anyaga akár minimális programozási ismerettel is elsajátítható, így teljesen kezdők számára is ajánlott.