Tanulási zavarok
Miért nehezítik meg a gyerekek oly gyakran szüleik és nevelőik életét? Ez az úttörő jellegű és nagyon gyakorlatias könyv bemutatja, hogy ezek a néha megmagyarázhatatlannak tűnő megnyilvánulások az agy fejlődésének, a személyiség kialakulásának természetes velejárói.
A koncentrációs képességek fejleszthetők, de a fejlesztés folyamata igencsak összetett: nagyon sok minden múlik a családi háttéren, a környezeti hatásokon, a gyerekkel szemben támasztott elvárásokon és az iskolai követelményeken.
Ez az egyetemi tankönyv az 1998-ban megjelent és a hallgatók generációi által használt, azonos című tankönyv teljes körű átdolgozásával jött létre. A tankönyv az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának szakmai irányításával készült mindazon hallgatók számára, akik a Gyógypedagógia szak keretében a Tanulásban akadályozottak pedagógiája szakirányon folytatják tanulmányaikat a hazai egyetemeken. A tankönyv ennek a szakiránynak a legkorszerűbb alapismereteit tartalmazza.
VÁRHATÓ MEGJELENÉS: január 30.
Az eltérő idegrendszeri fejlődés, az „elakadás” tünetei rendkívül változatosak, és igencsak meg tudják keseríteni a gyermek, majd a felnőtt életét. Ugyanis a szenzomotoros, azaz az érzékeléssel és mozgással kapcsolatos fejlődésben zavar keletkezik. Dr. Stephens-Sarlós Erzsébet gyógytestnevelő, szenzomotoros terapeuta huszonkét éve foglalkozik fejlesztéssel, közel háromezer gyermek fejlesztése során szerzett tapasztalataira és doktori kutatásának eredményeire építve írta meg ezt a könyvet.
A kézikönyv a habilitációs programcsomag használatához készült. Aktualitását az az igény támasztja alá, amely országosan jelentkezik a tanulásban akadályozott tanulók pedagógiai célú habilitációs, rehabilitációs óráinak ellátásánál.
Az iskola szervezeti céljai közé tartozik, hogy hatékony legyen az ismeretátadás, az ismeretek feldolgozásának folyamata. Kötetünk a tanulási stílusokról nyújt áttekintést. (Iskolapszichológia 2.)
A kézikönyv a specifikus magatartási problémák eredetének új értelmezését nyújtja az oktatásban dolgozó és a gyermekek fejlődésével foglalkozó szakemberek számára.
Zsófi képregényszerűen megírt és végig színesen illusztrált naplója az aspergeres szülővel való együttélés nehézségeiről és szépségeiről szól. A szórakoztatóan tálalt helyzetek végén mindig ott a megoldás: hogyan előzhetjük meg a kínos helyzeteket, mit tegyünk, ha már benne vagyunk. A kötetet elsősorban érintett fiataloknak ajánljuk, hogy olvasás közben felismerjék: teljesen rendben van, ha apa valahogy más.
Az akusztikus észlelés és megértés a tanulás egyik alappillére, hiszen csak az tudja eredményesen elsajátítani az ismereteket, aki érti. A hallási figyelem, a zajok – később a hangok – megkülönböztetésének képessége elengedhetetlen előfeltétele a beszédértésnek és az olvasás-írás elsajátításának. Fontosnak tartjuk a gyerekek bátorítását, hiszen ez az egész értük van, róluk szól – és arról, hogy elhiggyék, képesek rá!
Mióta tartják számon a balkezeseket? Hogyan vélekedtek róluk az évezredek során? Milyen út vezetett el attól a szemlélettől, hogy a balkezesség ördögtől való abnormális tulajdonság, a természetes elfogadásig.
A kötetet elsősorban gyermekekkel foglalkozó gyógypedagógusoknak, pszichológusoknak, óvodapedagógusoknak, tanítóknak, gyógytornászoknak, orvosoknak állítottuk össze, annak érdekében, hogy tudásukat bővítő és elmélyítő ismereteket nyújtsunk.
A DIFER programcsomag célja, funkciója, hogy segítse az eredményes iskolakezdést. Az első tanévek eredményei meghatározzák a tanulók jövőjét. Az első évfolyamokon elsajátítandó alapkészségek eredményessége nagymértékben az úgynevezett kritikus elemi készségek fejlettségétől függ.
Az iskola fő elvárása az iskolapszichológussal szemben, hogy az ún. „problémás gyerek” gondját a vállára vegye, ezzel könnyítve a pedagógus helyzetén, tehermentesítve őt. S természetesen: jól alkalmazkodó, s viszonylag jól tanuló gyermeket szeretne rövidesen látni. (Iskolapszichológia 13.)
Képességfejlesztő feladatok az általános iskola 1-2. csoportja számára. (4. kiadás)
A könyv mintegy 200 fejtörő játékot tartalmaz, amelyek zöme különösebb eszközök nélkül, bárhol játszható. A könyvben szereplő játékok segítenek „beindítani” gyermeke agyát: fejlesztik a gondolkodását és az önbizalmát.
Az intellektuális képességzavar az értelmi fogyatékosság fogalmat felváltó, új megjelölés. Azokra a személyekre alkalmazható, akik az intellektuális-kognitív működések, valamint a kortárs csoportokhoz viszonyított adaptív magatartás jelentős akadályozottságával jellemezhetőek.
Napjaink hazai közoktatásában az ismeretek növelésével szemben a gyermekek alapképességeinek fejlesztésére helyeződik át a hangsúly. A kiadvány célja a tanulási képességek témakör szemléleti keretének és a fejlesztés lehetőségeinek, konkrét gyakorlati alkalmazásának bemutatása. (Iskolapszichológia 30.)
Az iskolában a tanulás az a kulcsfontosságú tevékenység, mely forrása és alakítója az interperszonális kapcsolatok szerveződésének, realizálási területe a pedagógus és a gyermek együttműködésének. A tanulás eredményessége szemléletes mutatója az iskola munkájának. Érthető tehát, hogy a tanulás sikere közös érdeke és célja mind a pedagógusnak, mind az iskolás gyermekeknek.
A Kincses-sziget társasjátékot 6-10 éves korú gyermekeknek ajánljuk, akik szeretik a számok világát, vagy éppen ellenkezőleg: nehezen tájékozódnak benne. A játék során olyan gondolkodtató-nevettető feladatokat kell megoldani, amelyek a sikeres számoláshoz szükséges részképességek fejlesztését, valamint a figyelem, az emlékezet, a tájékozódás, a sorrendiség és a matematikai gondolkodás fejlődését segítik, szoros összefüggésben a beszéd és a nyelv használatával.
A pedagógiai kineziológia gyakorlati, önsegítő módszert kínál gyerekeknek, tanároknak és szülőknek. Könyvünkből megtudhatja, hogyan oldhatók fel gyermeke tanulási blokkjai.