Ifjúsági Könyvek–sorozat
Robert Louis Stevenson már gyermekkorában regényes történetekkel szórakoztatta magát betegágyán. Később Shakespeare-t és Dumas-t követve az irodalom felé fordult. Betegsége miatt sokat utazott, így jutott el 1881-ben a svájci Davosba, ahol – fia kedvéért – megírta a világirodalom egyik legizgalmasabb kalózregényét, A kincses szigetet.
Jókai Mór az 1850-es évektől népszerű íróvá vált, azonban a meghatározó fiatalkori élmény, a forradalom és szabadságharc témájával igazán csak a kiegyezés után foglalkozhatott, A kőszívű ember fiai 1869-ben jelent meg.
Mándy Iván 1965-ben írt fejlődésregénye nem csak kamaszoknak szól. A tizenéves hősök történetében a barátság és szerelem, nőiesség és férfiasság, igazság és irgalom, valóság és spiritualitás örök kérdései fogalmazódnak meg.
Anatole France 1892-ben írta ezt a könyvet. A tizennyolcadik századot keltette életre benne, az ő kedves századát, amelyről azt tartotta, hogy a „legmerészebb, a legszeretetreméltóbb, a legnagyobb” valamennyi század közül.
Alsó-Kanadában az angolok még soha nem voltak olyan elszántak, mint az 1830-as évek végén. Mindenáron angolosítani akarják e területet. A franciák elhatározzák, hogy akár a törvénnyel szembeszegülve is, de útját állják e terv megvalósításának...
A tizennégy karátos autó Rejtő Jenő humoros regénye, melyet 1940-ben adtak ki először.
Jules Verne 1878-ban írt romantikus kalandregénye a fekete kontinensre kalauzol el. A főhős, Dick Sand talált gyermek, akit egy bálnavadászhajó derék kapitánya vesz magához és ügyes hajósinast farag belőle. Egy vadászszerencsétlenség következtében a Csendes-óceánon kapitány és legénység nélkül maradnak az utasok. Egyedül a tizenöt éves Dick tudására számíthatnak, aki a viharral is derekasan megküzdve elkormányozza a hajót Dél-Amerika partjaihoz.
Az arany ember, a legnépszerűbb Jókai-regény, csaknem teljes egészében a Duna mellett és a Dunán játszódik. Világa – a gyermek Jókai világa, aki még ismerte a gőzhajózás előtti vízi világot, hajóséletet. Részt vett Komáromban annak a dúsgazdag Domokos Jánosnak temetésén, akiben az irodalomtörténetírás Tímár Mihály modelljét sejti.
Ádám, Éva és Lucifer történelmen és eszméken átívelő történetét ezúttal Zichy Mihály klasszikus illusztrációinak kíséretében nyújtjuk át a kedves olvasónak.
A történet középpontjában egy bandaháború áll, melyet a híres Ér és a hírhedt Vay Ádám utcaiak vívnak. Színes Géza és Nagyvilági Főcső vezetésével el kell dönteniük, kinek van vagányabb, belevalóbb csapata, hogy ki uralja majd a kerület játszótereit.
Talán nincs még egy olyan kötelező olvasmány, mely nem nyűg és terhes kötelesség az újabb és újabb ifjú nemzedék számára, hanem gyönyörűség – akár az ötödik, vagy tizedik olvasás után is, megunhatatlanul.
Mark Twain egész életében rajongott a technikai újdonságokért. Voltak saját találmányai, pénzzel támogatta mások kísérleteit, és az első telefon-előfizetők és írógép-tulajdonosok közé tartozott. Gépimádatáról tanúskodik az Egy jenki Arthur király udvarában című könyve is, amelyben korokat és kultúrákat szembesít.
A regény címszereplője Huckleberry Finn, egy részeges csavargó fia, aki új környezetbe kerül. Jótevői mindent elkövetnek, hogy kulturált embert faragjanak belőle, de Huck nehezen viseli el a „rabságot”, amely – nem kívánt módon ugyan – de véget is ér: apja ellopja és visszaviszi az erdőbe...
Móra Ferenc talán legismertebb, önéletrajzi ihletésű ifjúsági műve. A kis Gergőt édesapja, a szegény szűcs végtelen szeretettel és bölcsességgel neveli. Saját bőrén, tapasztalatok árán gyarapodik a kisfiú világról való ismerete, s ez mélyebb nyomokat hagy benne, mintha csak a szülői intelmeket hallgatná.
Egy nyugtalan képzeletű koldusfiúcska a XVI. századi London nyomortanyáin könyveket olvas, és királyokról álmodik... Érdeklődése egy napon egészen a királyi palotáig sodorja.
Az író kisdiákkorának első nagy élményét, a debreceni kollégiumban töltött négy és fél év emlékét örökíti meg a regényben.
1868 különleges esztendőnek számított: több hajóról egy hosszúkás, időnként foszforeszkáló, különös és gyorsan mozgó „óriás valamit” véltek látni. Jules Verne regénye a modern sci-fi előhírnöke, melyben az olvasó a kalandos felfedezések nyomába szegődhet.
Verne izgalmas regényének helyszíne ezúttal Brazília, az Amazonas és környéke, pontosabban egy hatalmas tutaj, vagy ahogy a helyi lakosság hívja: egy jangada.
Szerb Antal a gyermekkönyv Shakespeare-jének nevezi Mark Twaint, s nem véletlenül: a Tom Sawyer kalandjai, ez az 1876-ban írt regény mindmáig friss és élvezetes.
A kiváló író a múltba kalauzol bennünket, az ókori Róma világába, ahol a költő Vergiliusszal és híres kortársaival, művészekkel, politikusokkal ismerteti meg az olvasókat, közel hozva a kor szereplőit a ma emberéhez.