GeoLitera
A Szegedi Tudományegyetemen a legfontosabb földtudományi kutatások a Természettudományi és Informatikai Kar keretein belül a Földrajzi és Földtudományi Intézetben folynak. Az Intézet erőssége oktatási (földrajz, földtudományi, környezettan, környezetmérnök alapképzés, valamint geográfus, földtudomány, környezettudomány mesterképzés) tevékenysége mellett a tudományos (szerves és környezeti geokémiai, repedezett fluidum rezervoár, hidrogeológia és geotermia, kőzettani és vulkanológiai, régészeti geológiai és negyedidőszaki, geomatematikai, városklimatológia, légszennyezettség, településföldrajzi, turizmusföldrajzi és területfejlesztési, táj- és környezetkutató, alkalmazott geomorfológiai, geoinformatikai, környezet-földtudományi tudományos műhely) sokszínűségében rejlik. A GeoLitera sorozat kötetei a Földrajzi és Földtudományi Intézet gondozásában jelennek meg. A nagyrészt magyar nyelvű tudományos kötetek az Intézetben végzett korszerű kutatások, illetve az intézeti szakmai műhelyek által koordinált tudományos munkák új eredményeinek, valamint az Intézet által szervezett konferenciák, emlékülések tudományos előadásainak adnak fórumot.
A jurát rendszerint a földtörténet nyugalmas, békés időszakaként könyvelik el a geológusok. A kötet keretei között ismertetett rétegsorok a hatalmas kiterjedésű Tethys nyugati szegletében, az óceán méretéhez képest kis területen rakódtak le.
Egy évtizede már, hogy a nemzetközi hírű geológus-barlangkutató karsztmorfológus, Jakucs László professzor elment közülünk. E könyv rendhagyó emlékezés, színes kaleidoszkóp, amelyben életrajz, tudomány, oktatás és életérzés kéz a kézben jár.
A típuskatalógusok alapvető fontosságúak a taxonómiai munkához. Jelen katalógus 60 faj (alfaj) eredeti leírását és ábraanyagát, illetve 3 további taxont tartalmaz, melyek eredeti leírását nem sikerült felkutatni.
Reméljük, hogy a könyv forgatói megtalálják az őket érdeklő témaköröket, vagy hivatkozások formájában további szakirodalomra bukkannak e könyv lapjain keresztül, és számos érdeklődő fiatal kutató a könyv keretein túllépve, új és érdekes témákat választva közelebbről is megismerkedik majd a Nyugat-Mecsek karsztjával és annak barlangvilágával.
Könyvünk legfontosabb célja az volt, hogy a Kárpát-medencei löszterületek malakofaunájának feldolgozásán, paleoökológiai–paleoklimatológiai értékelésén, összehasonlításán keresztül a Kárpát medencében és környezetében a jégkor során kialakult különböző őskörnyezeti tényezőket és azok változásait bemutassuk.
Az analitikai és modellezési módszerek rohamos fejlődésének eredményeként az utóbbi évtizedekben a földtudományok talán legdinamikusabban fejlődő ága a geokémia. Jelen kötet a magyarországi szerves geokémiai kutatások pillanatfelvételét adja 2014-ben.
A könyv inkább egy képzőművészeti album, mintsem egy ásványtani szakkönyv. Az ember és a kő kapcsolata – legyen az ásvány, érc, kőzet vagy éppen közönséges építőkő –, nem merül ki a gyakorlatiasságban, a „valamire valóságban”.
A könyvbe egybegyűjtöttük a hazai mangánércesedésekkel foglalkozó kötetek eplényi vonatkozásait, kiegészítve az újabb vizsgálatok eredményeivel, néhány aktuális kérdés megvitatásával.
A bakonyi mangánérctelepek (Úrkút, Eplény) a Tethys régióban egyedülálló teleptani-genetikai tulajdonságokat, és ipari értéket képviselnek. A szerzők ezzel a könyvvel egy korszerű adatfeldolgozás alapját teremtették meg, amely még a jövőben további fejlesztéssel bővíthető.
Megjelent a GeoLitera-sorozat legújabb kötete, az angol nyelvű könyv címe: Badenian decapods of Hungary, szerzői: Mgr. Matúš Hyžný, PhD (Comenius University in Bratislava) és Dulai Alfréd PhD, a Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának igazgatója.
This monograph summarizes our current knowledge ont the richly fossiliferous Upper Jurassic-Lower Cretaceous formations of the Bakony trought the work of 22 authors from seven countries. The first part of the volume is about the geology and stratigraphy of the studied 18 sections, and the secondpart comprises the paleontological descriptions of the main fossil groups studied, including radiolarians, calpionellids, ostracods, corals, bivalves, gastropods, ammonites, belemnites, brachiopods, crinoids and fish.
Kis túlzással azt lehet mondani, hogy aki végigjárta az Országos Kéktúra útvonalát, megismerheti hazánk 400 millió éves történetét. Itt a lehetőség, hogy kezünkben e könyvvel barangolhassunk az Országos Kéktúra ösvényein és válhassunk egy kicsit mi is geológussá. (Juhász Árpád)
Azzal, hogy a Szegedi Tudományegyetem Földrajzi és Földtani Tanszékcsoportjának gondozásában megjelenő GeoLitera sorozatnak immár a negyedik Geoszférák kötetét tarthatja kezében a tisztelt olvasó. E kiadvány célja, hogy igényes kivitelezésben visszatükrözze az egyetem Földtudományok Doktori Iskolájának adott évi minőségbeli teljesítményét, úgy, hogy a megvédett doktori (PhD) disszertációk közül a legkiválóbbak számára megjelenési lehetőséget és ezzel széles körű szakmai ismeretséget biztosít.
A Geoszférák 2013 címet viselő kötet a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajzi és Földtani Tanszékcsoportjának gondozásában megjelenő GeoLitera tudományos könyvsorozat Geoszférák időszaki kiadványának immár az ötödik könyve. E könyvek az egyetem Földtudományok Doktori Iskolájának és a Környezettudományi Doktori Iskola Környezeti geográfia programjának tudományos eredményeit hivatottak összefoglalni, témánként egy-egy könyvfejezetnyi terjedelemben.
A Szegedi Tudományegyetem Földtudományok Doktori Iskola és a Környezettudományi Doktori Iskola Környezeti Geográfiai Program PhD munkáit bemutató GeoLitera/Geoszférák sorozattal szemben a korábbi években kívánalomként megfogalmazott „hagyományteremtés” sikerült, hiszen ez a kötet immár hatodik a sorban.
A tanulmánykötet célja, hogy a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékével szoros munkakapcsolatban álló kutató műhelyek utóbbi évek során e témakörben született eredményeit szemelvényszerűen bemutassa. A címe utal a kötetben megjelenő különböző léptékű térben végzett kutatások változatosságára, valamint a szinte minden tanulmányban központi kérdésként megfogalmazott kihívásokra adható lehetséges válaszokra is.
Munkánkat azoknak a biológusoknak, ökológusoknak, klimatológusoknak, történészeknek, régészeknek, földtudományi- és agrárszakembereknek, erdészeknek ajánljuk, akik az ember és környezet, az ember és vegetáció kapcsolatában felismerték, hogy a növényzet és az emberiség közös múltja egy közös jelenen át egy közös jövőbe vezet.
A Környezetföldtani és környezettörténeti kutatások a dunai Alföldön című tanulmánykötetet Sümegi Pál szerkesztette.
Tanulmányok Sümegi Pál professzor 60 éves születésnapi köszöntésére. Dr. Sümegi Pál (Tapolca, 1960. május 11.) geológus, régész, az MTA doktora, a Szegedi Tudományegyetem Földtani és Őslénytani Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.