Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Témakörök
Badenian decapods of Hungary
Eredeti ár: 5.000 Ft
4.750 Ft
Online kedvezmény: -5%

Badenian decapods of Hungary

Eredeti ár: 5.000 Ft
4.750 Ft
Online kedvezmény: -5%

Megjelent a GeoLitera-sorozat legújabb kötete, az angol nyelvű könyv címe: Badenian decapods of Hungary, szerzői: Mgr. Matúš Hyžný, PhD (Comenius University in Bratislava) és Dulai Alfréd PhD, a Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának igazgatója.

Leírás

Megjelent a GeoLitera-sorozat legújabb kötete, az angol nyelvű könyv címe: Badenian decapods of Hungary, szerzői: Mgr. Matúš Hyžný, PhD (Comenius University in Bratislava) és Dulai Alfréd PhD, a Természettudományi Múzeum Őslénytani és Földtani Tárának igazgatója.

Magyarország a fosszilis tízlábú rákok (Decapoda) kutatása területén nagyhatalomnak számít, elsősorban Lőrenthey Imre és Müller Pál munkásságának köszönhetően. Lőrenthey anyagának egy része is a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményét gyarapítja, de még ennél is jelentősebb, hogy Müller Pál a Múzeum gondozására bízta teljes Decapoda gyűjteményét, ami a leggazdagabb kainozoós anyagok közé tartozik egész Európában. A gyűjtemény legnagyobb részét alkotó magyarországi középső miocén (badeni) tízlábú rákokat ismerteti a gazdagon illusztrált Badenian decapods of Hungary című könyv.

A bevezetés és Müller Pál életútjának bemutatása után röviden összefoglaljuk az egykor a Kárpát-medence területét hullámzó Középső-Paratethys nevű tenger történetét, illetve a badeni korszak legfontosabb jellemzőit. Egy terjedelmesebb fejezet foglalkozik a tízlábú rákmaradványokat tartalmazó magyarországi lelőhelyekkel. A legjelentősebb, és legváltozatosabb anyagot szolgáltató lelőhelyeknél egy-egy fotótáblán ismertetjük a jellemző Decapoda együttest. A tízlábú rákok felépítését és osztályozását ismertető rövid fejezet után következik a terjedelmesebb rendszertani rész. Müller Pál kitartó gyűjtése eredményeképpen egy híján száz különböző rákfaj került elő a magyarországi badeni lelőhelyekről. A részletes leírások és elterjedési adatok mellett mind a 99 fajt a rendelkezésre álló anyag függvényében fotókon is bemutatjuk, a Magyarországról leírt fajok esetében külön kiemelve a típuspéldányokat. A tízlábú rákoknak van ugyan fosszilizációra alkalmas meszes váza, de az nagyon vékony és törékeny, így az esetek többségében a tengervíz hullámzása könnyen összetöri az elpusztult állatok vázát. Ennek köszönhetően nagyon ritka, hogy a teljes váz egyben megőrződjön. A magyarországi miocén lelőhelyekre is az jellemző, hogy szinte kivétel nélkül csak hátpajzs (carapax) vagy az „ollók” töredékei kerülnek elő (általában ezek meszesednek el legjobban). Éppen a töredékes megtartási állapot miatt a fajok többségénél bemutatjuk az adott faj, vagy egy nagyon közeli rokonának a ma élő képviselőjét is, hogy a töredékes fosszíliák ellenére is könnyebben el tudjuk képzelni, hogy is nézett ki az egykori Középső-Paratethysben élt faj. A Decapodákkal foglalkozó specialisták mellett gondoltunk az érdeklődő magángyűjtőkre, a terepen dolgozó geológusokra és a természetkedvelő turistákra is, akik összefuthatnak a különböző tízlábú rák fosszíliákkal. Ezért a rendszertani leírások előtt található egy határozókulcs, melynek segítségével a laikusok is sikerrel meghatározhatják a leleteiket. Mivel a hátpajzs és az ollótöredékek többnyire egymástól függetlenül kerülnek elő, ezért külön határozókulcs segíti a carapax és az ollótöredékek meghatározását. Amennyiben a határozókulcs segítségével nem jutottunk el a végső fajmeghatározáshoz, de már sikerült leszűkíteni a lehetőségeket, akkor az adott csoportok fotótábláin folytathatjuk a keresést a rendszertani fejezeten belül. Müller Pál Decapoda anyaga eddig is az Őslénytani és Földtani Tár legismertebb és leglátogatottabb gyűjteményei közé tartozott. Reményeink szerint a gazdag badeni anyag revíziója, a típuspéldányok újra fotózása és a még publikálatlan példányok feldolgozása tovább növeli Müller Pál, a magyarországi miocén Decapoda fauna és a Magyar Természettudományi Múzeum Őslénytárának jó hírét mind a szakemberek, mind a laikus érdeklődők körében.

 

SZTE TTIK Földrajzi és Földtani Tanszékcsoport, 2021.

GeoLitera–sorozat

Írta: Matúš Hyžný – Alfréd Dulai

Sorozatszerkesztő: Pál-Molnár Elemér

 

Kapcsolódó témakör:

Paleontológia

Paraméterek

Sorozat GeoLitera
Szerző Matúš Hyžný – Alfréd Dulai
Cím Badenian decapods of Hungary
Kiadó SZTE TTIK Földrajzi és Földtani Tanszékcsoport
Kiadás éve 2021
Terjedelem 296 oldal
Formátum B/5, keménytáblás
ISBN 978 963 306 783 3

Tartalom

Abstract

1. Introduction

2. Central Paratethys sea

2.1. Origin of the Central Paratethys

2.2. Oligocene and early Miocene (33.9-16.0 Ma)

2.3. Middle Miocene (16.0-11.6 Ma)

2.4. Late Miocene (11.6-5.3 Ma)

3. Badenian stage

3.1. Chronostratigraphy

3.2. Climate and palaeogeography

3.3. Circulation of water masses

3.4. Early Badenian sea

3.5. Late Badenian sea

4. Hungarian localities with Badenian decapods

4.1. Budapest area (western part)

4.2. Budapest area (eastern part)

4.3. Visegrád Mts and Börzsöny Mts

4.4. Cserhát Mts

4.5. Bakony Mts and Balaton Highland

4.6. Mecsek Mts

4.7. Sopron Mts

5. Decapods as animals

5.1. Decapod body plan

5.2. Taphonomy and preservation

5.3. Taxonomy and classification

6. Identifying Badenian decapods

6.1. Taxonomically important characters on carapace

6.2. Identification key of Badenian decapods of Hungary based on carapace

6.3. Taxonomically important characters on chelipeds

6.4. Identification key of Badenian decapods of Hungary based on chelipeds

7. Badenian decapods of Hungary – Systematic part

References

About the authors

Kapcsolódó kiadványok

Kőbe zárt evolúció

Raktáron
Eredeti ár:4.000 Ft 3.800 Ft
-5%

Más-világok

Raktáron
Eredeti ár:7.990 Ft 6.791 Ft
-15%