Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Az Ezüst tó

Paraméterek

Szerző Borbély T. András
Cím Az Ezüst tó
Alcím Kurt Weill és elfeledett operája
Kiadó Gondolat Kiadó
Kiadás éve 2022
Terjedelem 296 oldal
Formátum B/5, keménytáblás
ISBN 978 963 556 170 4
Eredeti ár:
4.500 Ft
4.050 Ft
Online kedvezmény: 10%

Németország, 1933. Hitler hatalomra jutása után a Weimari Köztársaság utolsó szabad színházi eseménye Kurt Weill Ezüst tó című színészoperájának a bemutatója volt. Ezzel a művel intett búcsút a 20-as évek sokszínűen gazdag színházi világa és adta át helyét a náci diktatúra gyűlöletgépezetének. 

Leírás

Németország, 1933. Hitler hatalomra jutása után a Weimari Köztársaság utolsó szabad színházi eseménye Kurt Weill Ezüst tó című színészoperájának a bemutatója volt. Ezzel a művel intett búcsút a 20-as évek sokszínűen gazdag színházi világa és adta át helyét a náci diktatúra gyűlöletgépezetének. A darabot szinte azonnal betiltják, a Koldusopera igen népszerű szerzője, Kurt Weill pedig menekülésre kényszerül. Amerikában telepedik le, szülőhazájába soha többet nem tér vissza, és a régi keserédes emlékekkel együtt az Ezüst tó is feledésbe merül. Csak hosszú évekkel a szerző halála után bukkan fel itt-ott nagy ritkán Európa színpadain, de mindmáig ez a mű számít Weill legkevésbé ismert darabjának.

Borbély T. András könyve az első a világon, amely mélyrehatóan foglalkozik ezzel a színészoperával és keletkezésének történetével. E kiadvány részeként az Ezüst tó most először magyar nyelven is olvasható.

Borbély T. András budapesti születésű, Németországban élő zenetudós-dramaturg, a Müncheni Ludwig-Maximilians-Egyetem Zenetudományi Intézetének doktorandusza. Szakterülete a 20-as, 30-as évek német zenés színháza, valamint e korszak alkotásainak zenei dramaturgiája. Egy kutatás során került látószögébe az Ezüst tó, melyet műfaji besorolásként leginkább színészoperának lehet nevezni. Felkereste az ősbemutató három helyszínét, Magdeburgot, Erfurtot és Lipcsét, ahol a levéltárak, könyvtárak és archívumok mélyéről, a poros akták és kifakult plakátok közül előbányászta ennek a két korszak határán született műnek a megmaradt emlékeit. Ennek a kutatásnak az eredményét tartja kezében az olvasó, mellyel a szerző elsődlegesen a történelem-, a színház- és zenekedvelő közönséget szeretné megszólítani.

 

Gondolat Kiadó, 2022.

Írta: Borbély T. András