Leírás
Az állatok teológiája nem csupán kiemelkedő teológiai mű, hanem emberségünk gazdagítását is szolgálja. Az ember az a „szolgáló faj”, aki Isten gondnokaként „uralma” alá hajtotta a földet. Ez az uralom azonban, ahogyan azt a Katolikus Egyház Katekizmusa is leszögezi, nem lehet önkényes vagy romboló. Az embernek feladata, hogy nagylelkűen és felelősségteljesen gondoskodjon a többi teremtményről. Ez a munka számos területet érint a sportvadászattól az állatkísérleteken át a géntechnológiáig, és komoly önvizsgálatra, sőt életmódváltásra késztet bennünket az állatokkal szembeni etikai kötelességeinkkel kapcsolatban. Bízunk benne, hogy ez a könyv elgondolkodtató és inspiráló olvasmány lesz mindenki számára, aki nyitott az állatokkal való kapcsolatunk újragondolására, és hozzájárul ahhoz, hogy tudatosabban éljük meg a teremtett világ iránti felelősségünket – írják a kötet fordítói, Szabó Miklós és Habány Marianna.
„Mit mondhatunk egy olyan teológiáról, amely ilyen mértékben Isten teremtményeinek erkölcsi elhanyagolására épül?” – teszi fel a kérdést Andrew Linzey. Az állatok teológiája című művében Linzey olyan utakat keres, amelyek révén a tanítás segítheti az erkölcsi indíttatású keresztényeket abban, hogy értelmet találjanak az állatok szenvedésében. Linzey azt állítja, hogy a történelemből merítő, de kreatívan újragondolt teológiának el kell vetnie az emberközpontúságot. Megkérdőjelezve azt a feltételezést, hogy ha a teológia megszólal ebben a kérdésben, „akkor csakis az elnyomók oldalán teheti”. Linzey úttörő, alapvetően keresztény hangot képvisel, a világunkat és életünket velünk megosztó, de önmagukért szólni nem képes megszámlálhatatlan teremtmény érdekében emelkedik szóra.
A tiszteletbeli professzor Andrew Linzey, PhD, DD, HonDD 28 éve tagja az Oxfordi Egyetem Teológiai Karának. Korábban ő volt az első olyan akadémiai poszt betöltője a világon, amely a teológia és az állatjólét területét ötvözi – a Mansfield College-ban és a Blackfriars Hallban, Oxfordban. Jelenleg vendégprofesszor a Winchesteri Egyetemen, valamint különleges professzor a Saint Xavier Egyetemen, Chicagóban. Ezen kívül ő az első professzora az Állatetika Tanszéknek az amerikai Graduate Theological Foundation-nél. 1987 és 1992 között a University of Essex Teológiai Tanulmányok Központjának tanulmányi igazgatója volt, 1992 és 1996 között pedig különleges professzor a Nottinghami Egyetemen. 1998-ban vendégprofesszor volt a Koret Állatorvosi Iskolában a Jeruzsálemi Héber Egyetemen. 1996 és 2007 között tiszteletbeli professzor volt a Birminghami Egyetemen is. Linzey professzor 30 könyvet írt vagy szerkesztett, és több mint 100 cikket publikált. Munkásságát számos nyelvre lefordították, többek között olaszra, franciára, lengyelre, spanyolra, németre, kínai, tajvani és japán nyelvekre. Széles körben tartott előadásokat és adott rádiós műsorokat Európában és az Egyesült Államokban. 2001-ben a canterbury érsek DD (Doctor of Divinity) fokozatot adományozott neki, elismerve „egyedülálló és hatalmas úttörő munkáját a teremtés teológiája területén, különös tekintettel Isten érző teremtményeinek jogaira és jólétére”. Ez a legmagasabb kitüntetés, amelyet az érsek egy teológusnak adományozhat, és első alkalommal adták teológiai munkáért, amely az állatokkal foglalkozik. 2006-ban az Independent „Jó Lista” című kiadványában szerepelt a 50 ember között, akik jobbá tették Nagy-Britanniát. 2010-ben elnyerte a Lord Erskine-díjat az RSPCA-tól az állatjólét keresztény közösségen belüli előmozdításáért.
Kairosz Kiadó, 2024.
Írta: Andrew Linzey
Fordította: Habány Marianna, dr. Szabó Miklós
Paraméterek
Szerző | Andrew Linzey |
Cím | Az állatok teológiája |
Kiadó | Kairosz Kiadó |
Kiadás éve | 2024 |
Terjedelem | 320 oldal |
Formátum | A/5, ragasztókötött |
ISBN | 978 963 514 223 1 |