A világjárvány pszichológiája
Paraméterek
Sorozat | A pszichológia gyakorlata |
Szerző | V. Komlósi Annamária – Polonyi Tünde |
Cím | A világjárvány pszichológiája |
Kiadó | Oriold és Társai Kiadó |
Kiadás éve | 2022 |
Terjedelem | 176 oldal |
Formátum | B/5, ragasztókötött |
ISBN | 978 615 5981 49 4 |
Kötetünk a pandémia sokfajta problémáját feltérképező hazai pszichológiai kutatások gazdag válogatását mutatja be, a szakemberek és a laikus érdeklődő olvasók számára egyaránt figyelmet érdemlő stílusban. A pandémia hatásainak bemutatásával arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy világunkban szokatlanul intenzív változások zajlanak, amelyeket azonban kellő tudatossággal és konstruktív összefogással kezelni tudna az emberiség. |
|
|
Leírás
Katasztrófákban már edzett, és ezért többfajta katasztrófára is jól felkészült világunk 2019 végén olyan terhet kapott a vállára, amire eddig még nem volt példa. A Covid–19 vírus rohamos terjedése és évek óta szűnni nem akaró jelenléte minden ország, és minden egyén életét felbolygatta, méghozzá az élet összes terepén, az egészségügytől a gazdasági életen át a magánélet minden színteréig. A pandémia a döntéshozókat világszerte újabb és újabb kemény kihívások elé állította, ezért a tudománynak is hadrendbe kellett állnia – köztük a pszichológiának is. A pszichológus kutatók már 2020 tavaszától vizsgálni kezdték magának a fertőzésnek és fertőzésveszélynek, továbbá a védekezést szolgáló intézkedéseknek a hatásait az emberek pszichés és fizikai állapotára, a kapcsolataik alakulására, a munkahelyi és oktatási helyzetük változásaira, és az intézkedésekkel kapcsolatos reagálásaikra.
Kötetünk a pandémia sokfajta problémáját feltérképező hazai pszichológiai kutatások gazdag válogatását mutatja be, a szakemberek és a laikus érdeklődő olvasók számára egyaránt figyelmet érdemlő stílusban. A pandémia hatásainak bemutatásával arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy világunkban szokatlanul intenzív változások zajlanak, amelyeket azonban kellő tudatossággal és konstruktív összefogással kezelni tudna az emberiség.
Oriold és Társai Kiadó, 2022.
A pszichológia gyakorlata–sorozat
Szerkesztette: V. Komlósi Annamária – Polonyi Tünde
Lektor: V. Komlósi Annamária
Tartalom
Előszó (Polonyi Tünde és V. Komlósi Annamária)
Bevezető: A koronavírus-világjárvány katasztrófapszichológiai tanulságai (V. Komlósi Annamária)
A koronavírus-járvány szomatikus- és mentális egészséget érintő hatásai
Diabétesz distressz és adherencia vizsgálata II-es típusú cukorbetegek körében, a Covid-19 pandémia idején (Heckenberger-Nagy Evelyn, Tiringer István)
Krónikus légzőszervi betegek élményvilágának vizsgálata a Covid-19 világjárvány idején interpretatív fenomenológiai analízissel (Tomán Edina, Pintér Judit Nóra, Hargitai Rita)
A Debreceni Egyetemen tanuló magyar és külföldi hallgatók pszichopatológiai tüneteinek összehasonlító vizsgálata a pandémia különböző fázisaiban (Szemán-NagyAnita, Kolozsvári László Róbert, Garbóczy Szabolcs, Rekenyi Viktor, Almássy Zsuzsanna, Hőgye-NagyÁgnes, Bernáth Ágnes, Ocsenás Dorottya, Mohamed S. Ahmad, Ala’a B. Tammemi, Szerdahelyi Bence)
Egészség ügyi dolgozók mentális egészsége a Covid-19 járvány két hullámában (Dezső Flóra, Birkás Béla, Vizin Gabriella, Váncsa Szilárd, Szőcs Henrietta, Erőss Attila, Lex Dániel, Gede Noémi, Molnár Zsolt, Hegyi Péter, Csathó Árpád)
Szubjektív jól-lét mutatók alakulása magyar pedagógusok körében a SARS-COV-2 pandémia egyes hullámai során (Juhász Rebeka, Kiss-Geosits Beatrix, Bárdos György)
Érzelmek a maszk mögött (Volosin Márta, Hallgató Emese, Csábi Eszter)
„Most még emiatt is izguljak?” – A klímaváltozással és a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos aggodalom összefüggései a közgondolkodásban (Varga Attila, Ágoston-Kostyál Csilla, Berze Iván Zsolt, Dúll Andrea)
A koronavírus-járvány és a korlátozó intézkedések hatásai életkori és családi működés összefüggésében
Serdülőkön és felnőtteken végzett utánkövetéses kockázatészlelés és reziliencia-vizsgálatok a koronavírus-járvány idején (Ficzere Márton, Kövesdi Andrea, Rózsa Sándor)
Idősek és egyetemisták pszichológiai jólléte és megküzdési stratégiái a Covid-19 járvány idején Magyarországon (Zsidó N. András, Arató Nikolett, Inhóf Orsolya, Matuz-Budai Timea, Stecina T. Diána, Attila Sík, Lábadi Beatrix)
Az anyák gondozói feladatainak alakulása a Covid-19 világjárvány első és második hulláma során (Lendvai Lilla, Végh Judit, Dúll Andrea, Nguyen Luu Lan Anh)
Távoktatással kapcsolatos szülői tapasztalatok egészségügyi dolgozók körében a Covid-19 járvány első hulláma idején (Farkas Ildikó, Dúll Andrea)
Szülőként a Covid-19 időszakban (Miklósi Mónika, Hurton Emese, Szkotniczky Anita, Kárpáti Noémi Vivien, Kustos Dóra, Márhoffer Katalin Nóra, Nagy Eszter, Zsíros Laura)
A koronavírus-járvány hatása a munka világában, különös tekintettel a digitalizácós átállásra, környezetpszichológiai hatásokat is érintve
A járvány hatásai a munka világában (Buzás Barnabás, Faragó Klára)
A karantén iroda jelensége környezetpszichológiai megközelítésben (Frankó Luca, Somogyi Krisztina, Tóth-Varga Violetta, Keszei Barbara)
A magyar szervezetek digitalizációjának felmérése és a látens depriváció hatásainak megjelenése a távmunka során (Simon Adél Csenge, Kiss Orhidea Edith)
Szervezeti bizalom, vezetői tapasztalatok a távolléti munkavégzéssel összefüggésben a magyarországi járvány első és második hulláma idején (Szathmári Edit, Kiss Orhidea Edith)
Védelmi reakciók a koronavírus-járvány és a korlátozó intézkedések negatív hatásai ellen
A reziliencia védő szerepe a Covid-19 időszakban (Kövesdi Andrea, Soltész-Várhelyi Klára)
Érzelmek szabályozása és a térhasználat összefüggései a karanténban (Tóth-Varga Violetta, Somogyi Krisztina, Frankó Luca, Keszei Barbara)
Érzelmi és pszichés jóllét, félelmek és tanulságok a Covid-19 járvány első és második hulláma alatt (Fülöp Márta, Molnár Balázs Nándor, Holka Szilárd, Saád Judit, Al Ghaoui Hesna)
Speciális pszichológiai módszerek alkalmazása a koronavírus-járvány és a korlátozó intézkedések fizikai és lelki következményeinek gyógyításában
Segítő szuggesztiók a Covid-19 intenzív ellátásban – esetismertetés (Jakubovits Edit)
Pszichés kríziskezelés a koronavírus-járvány kezdetén. A gyakorlati alkalmazás tanulságai (Sebestyén Árpád)
A változás képei. Online önsegítő művészetterápián alapuló feladatok a pandémia alatt (Valachiné Geréb Zsuzsanna, Cserjési Renáta)
Zárszó