Leírás
A Szigetköz egyedülálló geomorfológiai és hidrológiai képződmény. Az elmúlt 2 millió évben a Duna hordalékából jött létre az a kavicstakaró réteg, amelynek vastagsága több helyen eléri a 300 métert. A XIX. század végéig széles, folyamatosan változó ágrendszer kialakításával építette ki a folyam azt a „szárazföldi deltát”, amely sajátos talaj- és klimatikus adottságaival, természeti kincseivel együtt európai jelentőségű természeti értékké vált. Az európai egykori nagy-folyómenti (wetland) területek egyik utolsó képviselője. A Szigetköz kiemelkedő értéke, hogy mind a növényzet, mind az állatvilág sajátos mozaikos formában fordul elő. A különböző társulások mozaikosságát a térben és időben rendkívül változó környezeti viszonyok határozzák meg, tartják fenn. Az itt található élővilágnak egyediségét a maradvány-jelleg, a mozaikosság és az abból származó nagy összfajszám, a fekvésből adódó sajátos fajkompozíciók adják.
Az állatvilág áttekintésekor nem alkalmazhatjuk azokat a megfigyelési módszereket, amelyeket a növényzet esetében használunk. A két élőlénycsoport (növények és állatok) alapvetően eltérő sajátosságú. A növényzet a megfigyelő számára jól azonosítható egységenként jelenik meg (pl. nádas, rét, erdő stb.), amelyek többé-kevésbé helyhez kötöttek, így ezek változásai az időben jól tanulmányozhatók. Az állatvilág általában ettől teljesen eltérő jellegzetességekkel bír. Struktúrája nem csak időben, hanem térben is folyamatosan változó rendszert alkot. A helyváltoztatás, az időszakos és napszakos ritmus az állatvilág esetében speciális, csak az adott célra kidolgozott eljárásokkal mutatható ki, a hétköznapi megfigyelő számára egyébként rejtve marad. Az adott területről kimutatható állatfajok száma általában szintén meghaladja az ott élő növényfajokét. A növények esetében kidolgozott hierarchikus, az élőhelyigényen, az előfordulási mintázaton és a társulás típusán alapuló indikációs rendszerek az állatvilág esetében eddig még nem készültek. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az állatfajok kevésbé jó indikátor szervezetek, hanem arra hívják fel a figyelmet, hogy a kapott megfigyelési információ feldolgozása, értékelése sokkal bonyolultabb, több háttérváltozó feldolgozását igénylő folyamat, amelynek alapadatai sajnos gyakran nem állnak rendelkezésre. A Szigetköz faunájára általánosan jellemző a kis területhez képest feltűnően nagy fajszám. A fragmentálódott élőhelytípusok fajszámának elemzése meglepő eredményt ad. Az egyes élőhelytípusok önmagukban nem jellemezhetők fajgazdagsággal, de a sokféle mozaikos, foltszerű elterjedésű élőhely összességében már jelentős fajszámot képvisel (a hazai összfaunának csoporttól függően 25-65%-a, a halaknál 75% felett). Ezeken az élőhelyeken számos lappangó, eddig nem ismert állatfaj is található. Ennek legjobb bizonyítéka a mederszukcesszió során rövid időszakig megjelent bogár-együttesek fajösszetétele.
Magyar Természettudományi Múzeum, 2010.
Szerkesztette: Gubányi András – Mészáros Ferenc
Írta: Ambrus András, Bankovics Attila, Dombos Miklós, Forró László, Juhász Péter, Kisbenedek Tibor, Kiss Béla, Kovács Tibor, Mahunka Sándor, Majoros Gábor, Makranczy György, Merkl Ottó, Müller Zoltán, Ronkay László, Sallai Zoltán, Szél Győző, Sziráki György, Uherkovich Ákos, Vályi Kriszta, Vida Antal
Angol nyelvi lektor: Dr. Fuisz Tibor István
Kapcsolódó témakörök:
Helytörténet - Győr-Moson-Sopron megye
Paraméterek
Szerző | Gubányi András – Mészáros Ferenc |
Cím | A Szigetköz állattani értékei |
Kiadó | Magyar Természettudományi Múzeum |
Kiadás éve | 2010 |
Terjedelem | 192 oldal |
Formátum | A/4, keménytáblás |
ISBN | 978 963 9877 09 2 |
Tartalom
Gubányi András – Mészáros Ferenc: Bevezetés
Majoros Gábor: A Szigetköz puhatestűi
Mahunka Sándor: A Szigetköz páncélosatka faunája
Kovács Tibor – Ambrus András: Szitakötők faunisztikai vizsgálata a Szigetközben
Sziráki György: Néhány kisebb fajszámú rovarrend szigetközi vizsgálata
Kisbenedek Tibor: Egyenesszárnyú-együttesek kutatása a Szigetközben
Szél Győző – Merkl Ottó – Makranczy György: Bogárfaunisztikai vizsgálatok a Szigetközben
Uherkovich Ákos: A Szigetköz tegzes faunájának áttekintése
Ronkay László: Biomonitoring-vizsgálatok a Szigetköz nagylepkefaunáján
Sallai Zoltán – Vida Antal: A Szigetköz halai
Gubányi András: A Szigetköz kétéltűfaunájának monitorozása
Bankovics Attila: A Szigetköz madarai
Forró László – Dombos Miklós – Vályi Kriszta – Gubányi András: Kisrákegyüttesek időbeli dinamikája a Szigetközben
Juhász Péter – Kiss Béla – Müller Zoltán: Vízi makroszkopikus gerinctelen együttesek VKI szempontú értékelése
Dombos Miklós – Kisbenedek Tibor – Gubányi András: Egyenesszárnyú-együttesek dinamikája a Szigetközben
Merkl Ottó – Szél Győző: A bogárfauna szukcessziójának monitorozása
Dombos Miklós – Szél Győző – Gubányi András: Futóbogarak vizsgálata ártéri füzesekben
Gubányi András: Az északi pocok populáció-dinamikai vizsgálata a Szigetközben