A sporttehetség-gondozás elmélete és gyakorlata
Paraméterek
Szerző | Révész László |
Cím | A sporttehetség-gondozás elmélete és gyakorlata |
Kiadó | Krea-Fitt Kft. |
Kiadás éve | 2023 |
Terjedelem | 212 oldal |
Formátum | B/5, ragasztókötött |
ISBN | 978 615 82097 4 8 |
Ez a hiánypótló könyv összefoglalja mindazt, amit ma a sporttehetségről, a tehetségek eredményes gondozásáról, fejlesztéséről elméletben és gyakorlatban tudni érdemes. Bemutatja a tehetséggondozás módszereit, melyekkel a tehetséges sportolók fejleszthetők, és ismerteti azokat a pedagógiai-módszertani szempontokat, melyekkel a sportszakemberek hatékonyan fejleszthetik a jó adottságú, képességű sportolókat. |
|
|
Leírás
Ez a hiánypótló könyv összefoglalja mindazt, amit ma a sporttehetségről, a tehetségek eredményes gondozásáról, fejlesztéséről elméletben és gyakorlatban tudni érdemes. Bemutatja a tehetséggondozás módszereit, melyekkel a tehetséges sportolók fejleszthetők, és ismerteti azokat a pedagógiai-módszertani szempontokat, melyekkel a sportszakemberek hatékonyan fejleszthetik a jó adottságú, képességű sportolókat. A szerző egyik célja a különböző nevelési színterek tehetséggondozással összefüggő feladatainak bemutatása, valamint szerepük kiemelése. A könyvben módszertani tanácsok, gyakorlati példák is megjelennek, hiszen tehetséggondozást a mindennapi gyakorlati munkában kell megvalósítani. Célja, hogy jól hasznosítható tudással szolgáljon a testnevelésben és sportban tevékenykedő tanítók, testnevelő tanárok, edzők számára, és hozzájáruljon az általuk irányított tehetséggondozási folyamat eredményességéhez, valamint segítse a felsőoktatásban dolgozó, érintett szakemberek munkáját.
Dr. habil. Révész László az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógusképző Központjának főigazgatója, a Sporttudományi Intézet intézetigazgató-helyettese, habilitált egyetemi docens. Testnevelő tanár, sportmenedzser, úszásszakedző, neveléstudomány szakos bölcsész. Szakmai pályafutását úszásoktatóként kezdte, majd edzőként és középiskolai testnevelő tanárként működött. Ezt követően az egyetemi katedrára lépett. A testnevelésben és a sportban több mint 20 éve dolgozik. 11 éven keresztül volt a Magyar Triatlon Szövetség elnökségi tagja, ez idő alatt vezette a Szakmai Bizottságot, illetve a sportágfejlesztésért is felelt. Sport- és neveléstudományi doktori fokozatot szerzett (2009), disszertációjának témája a tehetséggondozás kérdéseinek vizsgálata volt, 2019-ben habiltált neveléstudományokból. Több angol és magyar nyelvű könyv, illetve több mint 300 tudományos munka szerzője. Kutatási területe közé tartozik a tehetséggondozással, kiválasztással és az élsporttal kapcsolatos területek széles körű vizsgálata. Rendszeresen kap felkérést hazai és nemzetközi konferenciákon plenáris előadásokra, illetve rangos hazai és nemzetközi folyóiratokban publikál. Doktori kutatásokat vezet a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sporttudományi Doktori Iskolájában és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájában, ahol egyben oktató is. Kiterjedt oktatói és tudományos munkája mellett rendszeresen fejleszt tananyagokat, szakértőként részt vesz módszertani innovációkban, fejlesztésekben, valamint sportágfejlesztési koncepciók kidolgozásában. Részt vett a Nemzeti alaptanterv és a kapcsolódó kerettantervek kidolgozásában, a pedagógus-életpályamodell kialakításában, illetve 15 különböző K+F+I projekt megvalósításában szakértőként vagy vezetőként. Számos hazai és nemzetközi tudományos testület tagja, aktív résztvevője a hazai tudományos és sportéletnek.
Krea-Fitt Kft., 2023.
Írta: dr. Révész László
Szakmai lektor: Prof. Géczi Gábor, Prof. Bognár József
Kapcsolódó kiadványok:
Bognár József: Tanulmányok a kiválasztás és a tehetséggondozás köréből
Hamar Pál: A mozgás mint személyiségfejlesztő tényező
Kapcsolódó témakörök:
Tartalom
Tehetséggondozás a sport különböző szintjein
A tehetségmodellek
A tehetség fogalmának sokszínűsége
A sporttehetség fogalmának összetevői
A sporttehetség gondozása, a tehetségfejlődés szakaszai
A család és a szülő szerepe a tehetséggondozásban
Az iskola és a pedagógus szerepe a tehetséggondozásban
A sportegyesület és a sportszakember szerepe a tehetséggondozásban
Kortársak szerepe a tehetséggondozásban
A gyermekek sportágválasztása
A multisportok szerepe
A kiválasztás folyamata, elméleti háttere, típusai
A siker és a beválás