Leírás
Napjainkban – sok más mellett – az idegtudományokban is hatalmas fejlődésnek lehetünk tanúi. Először az agy kémiájáról szerzett és a gyógyításban sokszor már néhány év alatt hasznosuló ismeretek kezdték ki a sok évtizeden át szinte egyeduralkodó pszichoanalitikus személyiség- és fejlődéslélektant. Majd a késő 60-as és a 70-es években kialakult egy új típusú kutatási irány, amelyet olyan pszichoanalitikusok kezdeményeztek, akik elvetettek minden korábbi doktrinát, s kiindulópontjuk hangsúlyozottan empirikus volt. Ez az irányzat a valóban megfigyelhető vagy mérhető pszichés funkciók vizsgálatán alapult, szellemes kísérletek sorozatával igyekezett felderíteni a csecsemőfejlődés és a korai anya-gyermek kapcsolat tudományosan igazolható tényeit. Ennek a nem pszichoanalitikus fejlődéslélektannak az eredményei, megállapításai tehát kísérletileg utánvizsgálhatók, megismételhetők – azaz itt végleges a szakítás a hagyományos pszichoanalízis és pszichoterápia egyediségével és megismételhetetlenségével, ami mindig is komoly gátja volt a pszichoanalízis befogadásának az egyetemes tudomány világába.
A csecsemő-megfigyeléseken alapuló úgynevezett neuropszichoanalízis ugyanakkor nyitott az interdiszciplináris megközelítésre, képes befogadni a biológiai pszichiátria, illetve a kognitív neuropszichológia eredményeit is. Sőt, miközben nem igazolja a korábban sokszor evidenciaként kezelt tradicionális pszichoanalitikus elméleteket (a pszichoszexuális fejlődés freudi elképzelését, a duális ösztönteóriát, az analitikus fejlődési fázisokat, a szeparáció-individualizáció elméletét, a primer nárcizmus koncepcióját, a hasítás jelentőségét stb.), markánsan megrajzolja „egy olyan csecsemő képét, aki percepcióra, kognícióra, emlékezésre, interakcióra születése óta, sőt már intrauterin is képes, aktívan ingerkereső, s a kezdetektől alkalmas a szelf és a másik elkülönítésére…"
Tényi Tamás könyve erre a forradalmian új területre invitálja a tájékozódni kívánó tisztelt Olvasót – s e munka fejezeteit olvasva, nehezen tudnánk értőbb kísérőt elképzelni a tudománynak ezen ágában, amelyről igazán elmondhatjuk, hogy illik a XXI. századhoz!
Animula Kiadó, 2000.
Írta: Tényi Tamás
Kapcsolódó témakör:
Paraméterek
Szerző | Tényi Tamás |
Cím | A pszichodinamikus pszichiátria a legújabb pszichoanalitikus eredmények tükrében |
Kiadó | Animula Kiadó |
Kiadás éve | 2000 |
Terjedelem | 116 oldal |
Formátum | A/5, ragasztókötött |
ISBN | ANIM02 |
Tartalom
Előszó
A pszichoanalitikus pszichológia új korszaka. A szelf-szerveződés elmélete
A pszichoanalitikus pszichológia új korszaka. Az affektus-szerveződés elmélete
A pszichoanalitikus terápiaelmélet a legújabb csecsemő-megfigyeléses eredmények tükrében
A nonverbális terápiák az újabb pszichoanalitikus elméletek tükrében
A szkizofrénia kóroktanáról és terápiájáról
A borderline személyiségzavar kóroktanának új szemlélete
A szelf-koherencia hiánya és korrekciója zenei élmények közegében
Katatonia és szelf-működés
Bálint és Stern: a flash-technika a szelf-szerveződési elmélet fényében
Irodalom