Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Témakörök
A magyar tájnévadás
Eredeti ár: 3.300 Ft
2.970 Ft
Online kedvezmény: -10%

A magyar tájnévadás

Eredeti ár: 3.300 Ft
2.970 Ft
Online kedvezmény: -10%

Gazdag a magyar népi kultúra a természetes tájelnevezésekben, és hozzájuk mély hagyományvilág kötődik. Hiányzott azonban a tájegységnevek kimerítő összegyűjtése, történeti dokumentálása és részben lokalizálása is. Ennek a feladatnak a perspektivikus megoldása nemcsak a néprajztudományt, hanem a történeti földrajzot, nyelvészetet, névtant is gazdagítja, nem is szólva arról, hogy a tájnevek csoportja mint sajátos rendszer komplex leírást kíván. 

Leírás

1975-ben jelent meg Kósa László és Filep Antal könyve, A magyar nép táji-történeti tagolódása. A mű több utánnyomást is megélt, és a tájakról, népcsoportokról készült szócikkei beépültek a Magyar néprajzi lexikon köteteibe. Már ezekből is kiviláglott, milyen gazdag a magyar népi kultúra a természetes tájelnevezésekben, és hozzájuk milyen mély hagyományvilág kötődik. Hiányzott azonban a tájegységnevek kimerítő összegyűjtése, történeti dokumentálása és részben lokalizálása is. Ennek a feladatnak a perspektivikus megoldása nemcsak a néprajztudományt, hanem a történeti földrajzot, nyelvészetet, névtant is gazdagította, nem is szólva arról, hogy a tájnevek csoportja mint sajátos rendszer komplex leírást kívánt. Ezt a kettős feladatot vállaltam a múlt század nyolcvanas éveiben, amikor egyetemi doktori értekezésem témájául egy az egész Kárpát-medencét lefedő történeti tájnévszótár összeállítását és a tájnévállomány rendszertani leírását vállaltam. A doktori értekezés sikeres megvédése után a monográfiám névanyagának jelentős bővítésére vállalkoztam, és ez a bővített, kidolgozásában is finomított kézirat jelent meg az Akadémiai Kiadó Nyelvtudományi Értekezések sorozatában, 1988-ban. A bővítés során a népi tájneveken kívül beemeltem a közismertebb mesterséges – pl. közigazgatási, földrajztudományi eredetű – neveket is, így nemcsak a népnyelv, hanem a szaknyelvek igényei, névhasználata is látókörbe került.

A lokalizálható nevek számot kaptak, amelyek segítségével egy térképmellékleten a területi elhelyezkedésük szemlélhetővé vált. Térképek készültek a jellegzetes tájnévi alkotóelemekről is.

A monográfia első fele a következő áttekintő, összegző fejezeteket tartalmazza: Bevezetés; A tájnévadás korszakai; Névélettani kérdések; A tájnevek típusai; A tájnevek grammatikai, lexikai és stilisztikai sajátságai; Szóföldrajzi tanulságok.

Juhász Dezső

 

Tinta Könyvkiadó, 2025.

Mesterművek–sorozat 35.

Írta: Juhász Dezső

Paraméterek

Sorozat Mesterművek
Szerző Juhász Dezső
Cím A magyar tájnévadás
Kiadó Tinta Könyvkiadó
Kiadás éve 2025
Terjedelem 116 oldal
Formátum B/5, ragasztókötött
ISBN 978 963 409 468 5

Kapcsolódó kiadványok

Állandó szókapcsolatok a rábaközi Mihályiban

Raktáron
Eredeti ár:3.490 Ft 2.967 Ft
-15%

A magyar szókincs eredete

Raktáron
Eredeti ár:3.490 Ft 3.141 Ft
-10%

Gyalulat

Raktáron
Eredeti ár:3.490 Ft 3.141 Ft
-10%

Mihályi tájszó- és névtár

Raktáron
Eredeti ár:4.990 Ft 4.241 Ft
-15%