Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

A csíksomlyói kegyhely és búcsújárás

Paraméterek

Szerző Mohay Tamás
Cím A csíksomlyói kegyhely és búcsújárás
Alcím Diktatúra, rendszerváltás, modernizáció
Kiadó L'Harmattan Kiadó
Kiadás éve 2023
Terjedelem 624 oldal
Formátum B/5, ragasztókötött
ISBN 978 963 414 987 3
Eredeti ár:
7.990 Ft
7.191 Ft
Online kedvezmény: 10%

Csíksomlyó közismert katolikus Mária-kegyhely a Székelyföldön, ahová nemzedékek óta kitartóan és nagy számban zarándokolnak az emberek. Mi és hogyan maradt élő örökség a régmúlt tárgyi-szellemi emlékeiből? Hogyan élte át a ferences közösség a romániai diktatúra négy évtizedét? Mi élt tovább búvópatakként a pünkösdi búcsújárás évszázados hagyományaiból? 

Leírás

Csíksomlyó közismert katolikus Mária-kegyhely a Székelyföldön, ahová nemzedékek óta kitartóan és nagy számban zarándokolnak az emberek. Mi és hogyan maradt élő örökség a régmúlt tárgyi-szellemi emlékeiből? Hogyan élte át a ferences közösség a romániai diktatúra négy évtizedét? Mi élt tovább búvópatakként a pünkösdi búcsújárás évszázados hagyományaiból?  Mi éledt újjá mindebből 1989 után? Láthatjuk a sokszoros létszámú tömeget és a kiterjedt vonzáskört, az átalakult térhasználatot, a zarándokturizmust, a médiaeseményt, és mellettük a mély vallási tapasztalatokat is. Miért mondjuk Csíksomlyót nemzeti kegyhelynek?

A könyv szerves folytatása a szerző 2009-ben megjelent monográfiájának a pünkösdi búcsújárás régmúltjáról. A cél ezúttal a kommunista egyházüldözés és a rendszerváltást követő évtizedek teljességre törekvő elemző bemutatása volt. Ennek alapját a szerző 1985 és 2010 között végzett néprajzi-antropológiai kutatásai adják. A könyv jelen kiadása egy kivételesen gazdag, jól adatolt korabeli fényképanyagot is tartalmaz – amelynek túlnyomó többségét a szerző készítette –, végül pedig egykorú forrásszövegeket, személy- és földrajzinév-mutatót forgathatunk.

Mohay Tamás (1959) az ELTE BTK Néprajzi Intézetének egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett néprajzkutató. Írásaiban a paraszti gazdálkodással és társadalommal, Erdély és az Alföld néprajzával, élettörténetekkel, forrásszövegekkel, a népi vallásossággal foglalkozik. Számos tanulmánya és népszerűsítő írása jelent meg Csíksomlyóról. A szerző által alkalmazott komplex forráshasználat nagyszerű összképet eredményez egy-egy történeti korszakról. Az 1949–1989 közötti időszak esetében például történeti munkák és írott források alapján jó érzékkel vázolja fel a korszak fontos politikai háttéreseményeit, majd az így leírt kontextusban elhelyezi a népi emlékezet interjúit is. Ezáltal meggyőző, hiteles képet kapunk az egész korszak csíksomlyói vallásgyakorlásáról, ráadásul épp egy olyan történelmi időszakban, amelyre vonatkozóan alig rendelkeztünk – jobbára csak szórványos – adatokkal.

Tánczos Vilmos

L’Harmattan Kiadó, 2023.

Írta: Mohay Tamás